Trwa IV edycja programu edukacyjnego Scrabble w szkole. Do udziału zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Celem programu, w którym uczestniczy już ponad 1000 szkół, jest promocja gry w Scrabble® jako doskonałego narzędzia pomocowego w nauczaniu oraz sposobu na urozmaicenie lekcji, zajęć świetlicowych czy bibliotecznych. Gra w Scrabble® pomaga w nauce języka polskiego, ortografii, matematyki i języków obcych. Uczy podejmowania strategicznych decyzji, logicznego myślenia, gry fair play i rozwija kreatywność.

 

Ważną zaletą programu jest możliwość jego dostosowania i wykorzystania zgodnie z potrzebami nauczycieli prowadzących zajęcia. Nie narzuca on tylko jednego sposobu prowadzenia zajęć i wykorzystania gry Scrabble®. Umożliwia natomiast realizację własnych pomysłów, w oparciu o pewne zasugerowane schematy.

Pedagogika już od wielu lat doskonali techniki nauki poprzez zabawę gdyż to właśnie poprzez zabawę najlepiej stymuluje się rozwój poznawczy. Zabawa rozwija zdolności interpersonalne i podnosi samoocenę dziecka. Dziecko uczy się zasad grupowych, a ponadto ma szansę zrozumieć, że przegrywanie też może być przyjemne, bo liczy się sama zabawa, a nie jej finał. Włączenie zabawy do tradycyjnych metod dydaktycznych to recepta na sukces, wzbogacanie wiedzy i umiejętności oraz na zdrową sportową rywalizację.

Gry planszowe to przyjemny sposób na naukę zasad współpracy i zasad fair play- twierdzi Anna Zaborowicz-Ćwiklińska, psycholog dziecięcy. Dodatkowo czekanie na swoją kolej w grze może pomóc dzieciom z cechami nadpobudliwości w radzeniu sobie z impulsywnością. Dzięki programowi Scrabble w szkole uczymy się zasad ortografii, nowych słów, ale również strategii, szacowania ryzyka i strat. Gra w Scrabble® zwiększa biegłość w liczeniu, pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację uwagi. Ponadto jest to ciekawa forma rozrywki pomagająca oderwać dzieci od tradycyjnych gier komputerowych i skierować ich uwagę ku edukacji bez negatywnych skojarzeń. Dodatkowo, w sytuacji, gdy rodzice mają coraz mniej czasu dla dzieci, spożytkowanie wspólnego czasu na naukę w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem, jest najcenniejszą rzeczą, jaką możemy podarować dzieciom w ciągu tygodnia-dodaje.

Według eskpertów z Polskiej Federacji Scrabble poziom IV edycji programu jest wyjątkowo wysoki: Jako osoby współtworzące ten program chcemy pokazać, że Scrabble® to nie tylko fascynująca gra, ale także narzędzie, które można wykorzystać w różny sposób. Scrabble® kształcą język ojczysty, spostrzegawczość i pamięć wzrokową, a także rozwijają koncentrację, umiejętności matematyczne i logiczne myślenie. Poziom wykonywanych przez uczniów zadań jest bardzo wysoki. Widać fantastyczną kreatywność w poszukiwaniu nowych słów a „scrabblowa” wyobraźnia pozwala uczniom na odkrywanie tajników języka polskiego. Widać, że Scrabble® są dla uczniów twórczą zabawą – i taki właśnie był nasz cel.- powiedział Sławomir Wolski, ekspert tegorocznej edycji.

Aby przystąpić do programu nauczyciel bądź pedagog rejestruje szkołę na stronie www.scrabblewszkole.pl. Następnie wraz z uczniami rozwiązuje zadanie startowe i przesyła je drogą mailową. Zadanie oceniane jest przez ekspertów z Polskiej Federacji Scrabble. Pozytywnie rozwiązane zadanie wiąże się z przystąpieniem do programu, a szkoła otrzymuje tzw. pakiet startowy, który zawiera zestawy gier Scrabble. Zadania przygotowywane są przez ekspertów z Polskiej Federacji Scrabble. Oni także wyłaniają zwycięzców, do których wysyłane są nagrody (zarówno do uczniów jak i nauczycieli).

Dbając o wysoki poziom merytoryczny programu powołaliśmy Radę Programową, którą tworzą: pisarka Monika Szwaja, Dr Ewelina Kwapień z Fundacji Języka Polskiego, Eksperci z Polskiej Federacji Scrabble: Sławomir Wolski i Krzysztof Obremski.

Patronat Honorowy nad programem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Wśród partnerów programu znajdują się: 7 Kuratoriów Oświaty, Polska Federacja Scrabble, Fundacja Języka Polskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Partnerzy medialni to TVP ABC, Świat Zabawek, Głos Nauczycielski i Świat Gier Planszowych.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w programie i rozwiązywania zadań Scrabble®. Scrabble w szkole to przede wszystkim dobra zabawa. Być może wśród Was jest obecny bądź przyszły mistrz Scrabble®!

Kontakt dla mediów:

 

Marika Masiulaniec

Brand Street

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 518 268 661

 

00-236 Warszawa, ul. Świętojerska 9, tel. 22 536 60 00, faks 22 536 60 01

Our website is protected by DMC Firewall!