• Konkursy przedmiotowe
  Konkursy przedmiotowe

  Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli będzie w roku szkolnym 2018/2019 organizatorem trzynastu konkursów przedmiotowych: język polski, historia, biologia, chemia, fizyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, język angielski, język niemiecki, język francuski, język rosyjski, język hiszpański.

  Czytaj więcej...
 • Meritum
  Meritum

  Kwartalnik MERITUM jest redagowany przez zespół nauczycieli konsultantów Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z pracownikami Ośœrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.

  W każdym numerze prezentujemy wyniki badań, najnowsze metody i techniki nauczania, ciekawe projekty edukacyjne i innowacyjne rozwiązania.

  Czytaj więcej...
A A A

Rusza pierwsza  w naszym rejonie sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli języków obcych.

Maj 2016

Szanowni Państwo,

Nauczyciele języków obcych,


Zapraszam do współpracy w ramach sieci "Cyfrowy piórnik nauczyciela języka obcego".

Sieci są nową formą wspomagania nauczycieli zapewniającą zdobywanie wiadomości i umiejętności oraz wymianę doświadczeń. To pierwsza sieć w naszym rejonie adresowana do nauczycieli języków obcych.

Z analizy udziału językowców w prowadzonych w MSCDN form doskonalenia wynika, iż nauczyciele języków obcych chętnie i często wykorzystują TIK w nauczaniu przedmiotowym. Sprawnie posługują się technologią, jednak niejednokrotnie brakuje im czasu i zapału do poznawania nowych narzędzi i odkrywania ich potencjału edukacyjnego. Sieć zapewni połączenie sił z innymi z nauczycielami, uczenie się i inspirowanie do działania, wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się pomysłami, spostrzeżeniami i propozycjami.

Celem ogólnym projektu jest podniesienie kompetencji w zakresie celowego i efektywnego użycia TIK w procesie dydaktycznym. Cele szczegółowe obejmują:

 • poznanie modeli wykorzystania TIK, form i metod pracy oraz narzędzi;
 • zwiększenie świadomości w zakresie legalnego i bezpiecznego stosowania TIK;
 • pogłębienie umiejętności wdrażania TIK w zajęcia z uczniami;
 • opracowanie zadań, pomysłów na lekcje oraz katalogu narzędzi szczególnie użytecznych 
  w kształceniu sprawności językowych uczniów.

Realizacji tych celów służyć będą warsztaty narzędziowe, spotkanie z ekspertem oraz praca na  platformie internetowej. W czasie spotkań stacjonarnych i aktywności w przestrzeni wirtualnej zidentyfikujemy narzędzia, które są szczególnie przydatne w rozwijaniu sprawności językowych.

W efekcie powstanie zestaw, który każdy nauczyciel języka obcego powinien w swoim piórniku posiadać - adekwatnie do swoich warunków pracy i poziomu zaawansowania informatycznego.

Warunkiem udziału w sieci jest  obecność i aktywność podczas zajęć stacjonarnych (nie więcej niż 5 spotkań, w tym założycielskie i podsumowujące projekt), aktywność na platformie, udział w tworzeniu banku dobrych praktyk i katalogu narzędzi.

Projekt realizowany będzie w roku szkolnym 2016/2017. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w dniu 24 maja br. w siedzibie MSCDN Wydział w Siedlcach.

Zgłoszenia proszę przesłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (imię i nazwisko, szkoła, język nauczany, nr telefonu). 

Zapraszam wszystkich chętnych - nauczycieli różnych języków, z różnych typów szkół, którzy chcą dzielić się doświadczeniami i wzajemnie wspierać oraz rozwijać swoje zainteresowanie technologią jako narzędziem do realizacji celów przedmiotowych.

                                                                                                                        Koordynator sieci

Iwona Moczydłowska

konsultant MSCDN Wydział w Siedlcach