• Konkursy przedmiotowe
  Konkursy przedmiotowe

  Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli będzie w roku szkolnym 2018/2019 organizatorem trzynastu konkursów przedmiotowych: język polski, historia, biologia, chemia, fizyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, język angielski, język niemiecki, język francuski, język rosyjski, język hiszpański.

  Czytaj więcej...
 • Meritum
  Meritum

  Kwartalnik MERITUM jest redagowany przez zespół nauczycieli konsultantów Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z pracownikami Ośœrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.

  W każdym numerze prezentujemy wyniki badań, najnowsze metody i techniki nauczania, ciekawe projekty edukacyjne i innowacyjne rozwiązania.

  Czytaj więcej...
A A A

Warning: imagecreatefromjpeg(): gd-jpeg, libjpeg: recoverable error: Premature end of JPEG file in /plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 107

Warning: imagecreatefromjpeg(): '//images//Art_Plock/2018_06_21_konferencja_SWU/IMG_3388.JPG' is not a valid JPEG file in /plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 107

Dziecko pewnego neurochirurga potrafiło w wieku 4 lat wyjaśnić działanie i podać łacińską nazwę każdej części mózgu, ponieważ wytłumaczył mu to i pokazał zainteresowany rodzic. Dziecko było niezwykle dumne z posiadanej wiedzy. W efekcie pytało czasem gości: "Czy nie ma pan jakichś kłopotów z głową?” Jako dorośli musimy pamiętać, że twórczość i pomysłowość dzieci przejawia się w wielu aspektach życia i powinniśmy ją wpierać niezależnie od okoliczności.

Powyższą anegdotę przytoczył prof. dr hab. Krzysztof J. Szmidt z Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości UŁ, opiekun naukowy projektu "Szkoła Wspierająca Uzdolnienia", którego uroczyste zakończenie odbyło się w płockim Wydziale MSCDN.

Po dwóch latach teoretycznych szkoleń i praktycznych zajęć w placówkach 29 nauczycieli przedszkoli, 13 nauczycieli szkół podstawowych oraz 7 nauczycieli z gimnazjów i liceum odebrało z rąk profesora Krzysztofa Szmidta, Jarosława Zaronia, Prezesa SIE DELTA oraz Małgorzaty Białeckiej z Urzędu Miasta Płocka certyfikaty potwierdzające ich przygotowanie do prowadzonych zajęć twórczości. Warto podkreślić, że wielu uczestników reprezentowało placówki, które od lat są związane z projektem.

Zaproszony na uroczystość profesor Szmidt podczas swojego wykładu "Twórczość dzieci: spór romantyków z realistami" zachęcał do kontynuowania zajęć i bezwzględnego wspierania dzieci w rozwijaniu pomysłowości twórczej, jednocześnie jednak upominał, aby zawsze rozpatrywać twórczość dzieci i twórczość dorosłych jako dwa podobne w swej istocie, ale różne w cechach szczegółowych fenomeny. Podkreślał, że twórczość dziecka może być postrzegana tak samo jak twórczość dorosłych, z poszanowaniem tych samych kryteriów nowości, oryginalności i sensowności, ale w odniesieniu do dotychczasowego repertuaru zachowań dostępnych dzieciom, a nie dorosłym. "Dzieci nie tworzą przełomów w nauce i sztuce, nie piszą wybitnych powieści i poezji, nie komponują doskonałych symfonii czy kwartetów skrzypcowych, nie stają się reformatorami społecznymi, choć świeżość ich spostrzeżeń może zainspirować niejednego dorosłego twórcę" - dodał.

Działania w projekcie podsumowała Elżbieta Lemańska, koordynator projektu.

Spotkanie było również okazją do wręczenia publikacji "Radośnie-Ciekawie-Twórczo" autorom scenariuszy.

Nauczyciele mogli również zapoznać sie z innymi publikacjami na temat twórczości i kreatywności, które można znaleźć na półkach Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.

Dziękujemy nauczycielom z MP nr 3, 5, 9, 10, 25, 31, 34, ze Szkół Podstawowych nr 11, 23SP nr 2 w Sierpcu, SP w Teodorowie , nauczycielom z Oddziałów Gimnazjalnych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Płocku, z Gimnazjum nr 1 i LO nr 4 z ZS nr 1 w Płocku za wspólną podróż i do zobaczenia wkrótce!

Projekt Szkoła Wspierająca Uzdolnienia jest finansowany ze środków Miasta Płocka.

 [printfriendly]

{gallery}/Art_Plock/2018_06_21_konferencja_SWU{/gallery}

×

Uwaga

The was a problem converting the source image.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//Art_Plock/2018_06_21_konferencja_SWU